Proboha, proč je to tak pomalý?

Když se jedinec od mala trénovaný na výkon, pro kterého cvičení = makat a zapotit se, poprvé setká s Feldenkraisovou metodou (FM), dost možná mu proběhne hlavou tahle nebo podobná otázka.

Často bývá takovým jedincem muž, zdatný sportovec či sportovkyně anebo mladý netrpělivý člověk, který chce objevovat svět a ne se nořit do sebe a zkoumat souvislost mezi pohybem pánve a hlavy. Před nováčky z řad mužů a před mladými studenty fyzioterapie proto ráda zmiňuji, že autor tohoto zvláštního „cvičení“, Moshé Feldenkrais, rozhodně nebyl žádné ořezávátko.

Naopak, byl to muž obratný a plný síly, nositel černého pásku v judu a první lektor tohoto bojového umění v Evropě.

Moshe Feldenkrais judo


Proč tedy vyvinul metodu, ve které se neustále zdůrazňuje „dělejte to pomalu“, „uberte na úsilí“, „zůstaňte v pohodlném rozsahu“?

Abychom si mohli odpovědět na tuhle otázku, je třeba si nejprve říci, co je cílem FM a co jejím cílem není.

Cílem FM totiž není ani posilování oslabených svalů ani protahování svalů zkrácených (velmi rozšířená zaklínací formule mnoha trenérů a fyzioterapeutů, kterou učili ve škole i mě). Cílem FM ani není se zapotit a „dát si do těla“.

Ve FM nám jde o to, abychom objevili a naučili se způsob, jak se pohybovat lépe – to jest s menším úsilím dosáhnout většího efektu, pohybovat se s pocitem lehkosti a nikoli námahy, s pocitem pohodlí, síly, s větší spontaneitou, svobodou. Pohybovat se tak, aby nám gravitace byla pomocníkem a ne nepřítelem.

FM je tedy spíše učením se než cvičením.

A když se učím něco nového, potřebuji zpomalit, abych vnímala, co dělám a jak to dělám. Potřebuji snížit úsilí a zjemnit, abych byla schopna cítit drobné rozdíly, a lépe pak pohyb řídit.

Pokud začnu dělat pohyby v lekci rychle, silou a mechanicky, tak se sice možná zapotím, ale nic nového neobjevím, nic se nenaučím a nic nezlepším. Rychle jsme schopni provádět pouze navyklé pohyby. Naučit se novým možnostem pohybu vyžaduje nejprve zpomalit.

Vzpomeňte si, když jste se učili psát. Jakou rychlostí jste poprvé napsali svoje jméno? Vzpomeňte si, jak jste zpočátku usilovně tlačili na tužku, aby šla tam, kam chcete vy. A potom postupně, s tím, jak jste pohyb ruky ovládali stále přesněji, ubylo potřeby na tužku tlačit.

V lekcích FM je to podobné. Zkoumáme a objevujeme souvislosti mezi jednotlivými částmi těla a jejich pohybové možnosti, které různě kombinujeme tak, abychom plně využili jeho potenciál. A při tom postupujeme pomalu, s uvědoměním a hledáme v pohybu lehkost, snadnost.

Po nějakém čase stráveném s FM ale nakonec zjistíte, že zkoumání pohybu je jen jejím nástrojem a že tato metoda jde mnohem hlouběji a začíná proměňovat i vaši mysl, vaše jednání a vlastně celou vaši osobu.

Jak řekl Moshé „What I’m after, isn’t flexible bodies, but flexible brains. What I’m after is to restore each person to their human dignity“. „Mně nejde o pružná těla, ale o pružné mozky. Jde mi o to, vrátit každé osobě její lidskou důstojnost.“

O tom, co vše kromě pohybu může FM ve vašem životě proměnit, bude zase jiný článek.

Diskuze