Mgr. Helena Gogelová
Zájem o přírodu a o to, jak funguje lidské tělo, mě dovedl nejprve ke studiu biologie a poté fyzioterapie.
Osobní zkušenost s Feldenkraisovou metodou (FM) a fascinace jejími účinky mě pak nasměrovaly k absolvování čtyřletého akreditovaného výcviku Feldenkraisovy metody ve Vídni pod vedením Jeremyho Krausse, přímého žáka M. Feldenkraise.
Poté jsem absolvovala další pokročilé kurzy FM se zkušenými zahraničními lektorkami:
- Yehudit Silver: Embracing the Fear (jak pracovat s úzkostnými klienty pomocí FM), Under the Oak (série věnovaná pokročilým postupům ve funkční integraci)
- Daniela Sinapi: Balancing the Throat, Diaphragm and Pelvic Floor (Použití FM k nastolení rovnováhy mezi oblastí hrdla, bránice a pánevního dna)
- Monika Praxmarer: Dotýkat se a zažívat dotek: základ funkční integrace.
Několik let jsem se podílela na výuce studentů 1. a 2. ročníku fyzioterapie na 3. LF UK v Praze. Studenty jsem seznamovala se základními principy FM a možnostmi jejího využití ve fyzioterapii.
Spolupracuji se spolkem MS Rehab, který se věnuje klientům s roztroušenou sklerózou. Vedla jsem pro ně ukázkové lekce na Maratonu s roztroušenou sklerózou naživo i online a účastnila jsem se jako lektorka jejich víkendových pobytů pro klienty. Také jsem vedla workshopy FM na 8. a 9. konferenci Fyzioterapie, psychoterapie, ergoterapie & roztroušená skleróza určené odborníkům ze zdravotnictví.
Od roku 2020 působím jako hlavní tlumočnice na akreditovaném výcviku Feldenkraisovy metody v Praze (Prague 1, Prague 2), což je pro mě velkým zdrojem inspirace, dalšího učení a setkávání s úžasnými lidmi.
Pro potřeby Feldenkrais praktiků a studentů jsem přeložila z angličtiny do češtiny dva soubory skupinových lekcí vedených Moshé Feldenkraisem: Workshop v Esalenu (43 lekcí) a Poznámky z večerních lekcí v San Francisku (24 lekcí).
Ve své soukromé praxi v Praze pracuji s klienty formou individuální (funkční integrace) i skupinovou (lekce pohybem k sebeuvědomění). Vedu také online lekce a pořádám pravidelné celodenní semináře.
Tato práce mě nesmírně naplňuje, protože splňuje to, co jsem si vždycky přála – dělat v životě něco praktického a smysluplného.
Moje cesta k Feldenkraisově metodě
První setkání
S Feldenkraisovou metodou (FM) jsem se poprvé setkala už v roce 1996 jako studentka na přírodovědě. Kvůli potížím se zády jsem chodila k Mirce Šafandové na hodiny „zdravotní tělesné výchovy“ inspirované FM. Cítila jsem se po nich dobře, a tak mi slovo „Feldenkrais“ utkvělo v hlavě. Mirka na FM nedala dopustit, protože jí pomohla od úporných bolestí zad.
Práce fyzioterapeutky
Po studiích jsem začala pracovat jako fyzioterapeutka. Práce mě bavila, ale občas jsem měla pocit, že to, co jsem se naučila, není úplně „ono“. Doslova mě šokovalo, jak málo někteří klienti vnímali své tělo a pohyb. Nedokázali proto rozlišovat své navyklé pohybové stereotypy od těch „správných“, které jsem se je snažila naučit. Připadalo mi, že neustálé korigování a „nastavování“ klienta do správných pozic moc nefunguje.
Druhé setkání aneb láska na druhý pohled
V roce 2009 jsem s radostí zjistila, že v Praze působí první česká lektorka FM Petra Oswaldová. Začala jsem k ní chodit na skupinové lekce. Pracovala jsem tehdy v nemocnici a často jsem byla po práci utahaná a bolela mě záda. Po lekcích FM ale bolesti mizely jak mávnutím kouzelného proutku. Byla jsem z toho v úžasu. A nejen tělo, ale i mysl vstávala z podložky osvěžená a čistá.
Mojí povaze ohromně vyhovoval nedirektivní, nehodnotící a hravý přístup této metody, přestože byl v určitém rozporu s tím, co jsem se naučila ve fyzioterapii. Tam se kladl důraz na to, co je správné a co ne. Při skupinových lekcích FM mi však nikdo neřekl, jak je to „správně“. Místo toho jsme zkoumali různé varianty pohybu a jejich působení na tělo a vnímali souvislosti mezi jednotlivými částmi těla. Tímto způsobem jsme sami nacházeli funkčnější, příjemnější a elegantnější pohyb.
Ač jsem si zpočátku občas přála vědět, „jak se to dělá správně,“ postupně se tento přístup stal pro mě osvobozujícím a posunul mě dál. Posílil moji důvěru v sebe sama. Naučila jsem se sama nalézat odpovědi a nespoléhat se na nějaké vnější autority.
Jako fyzioterapeutku mě také zaujalo, jak rychle dokáže navodit změnu v navyklých pohybových vzorcích a svalovém napětí i jeho přesah do psychiky. Byl to ten chybějící dílek skládačky mojí práce s klienty.
Intenzivní ponor
Byla jsem z potenciálu této metody nadšená, a pomalu ve mně uzrála myšlenka věnovat se jí naplno. V roce 2014 jsem se přihlásila na akreditované studium ve Vídni a začalo moje úžasné čtyřleté dobrodružství s FM. Byly to jedny z nejlepších let v mém životě. Tolik zajímavých lidí, nových přátelství, tolik inspirace! Úspěšným zakončením studia v roce 2018 však toto dobrodružství zdaleka neskončilo.
Otevřela se jeho nová kapitola.
Práce s lidmi s pomocí Feldenkraisovy metody
A teď se budu opakovat, protože mě lepší slova nenapadají:
Tato práce mě nesmírně naplňuje, protože splňuje to, co jsem si vždycky přála – dělat v životě něco praktického a smysluplného.